خرید IGBT استوک یا نو؟ در تعمیرات کدام ارجحیت دارد؟

یکی از خطاهای رایج در تعمیرات اینورتر و درایو یا ماشین لباسشویی، خرابی ماژول IGBT است. در این مواقع حتما باید ماژول IGBT تعویض گردد. در هنگام خرید دو گزینه که عبارت است از خرید IGBT استوک یا نو پیش روی ما است. قطعاً قطعه استوک دارای قیمت پایین تری است. آیا مجاز هستیم همیشه از قطعه استوک به جای قطعه نو استفاده کنیم. در این مقاله می خواهیم به این پرسش پاسخ دهیم. برای این کار ابتدا باید عوامل موثر بر طول عمر ماژول IGBT را بررسی نماییم.

عوامل موثر بر طول عمر ماژول IGBT

همانطور که در این مقاله شرح داده شد، دما و تغییرات آن بیشترین اثر را بر عمر IGBT دارد. نرخ خرابی ماژول IGBT به صورت زیر است. (برای اطلاعات دقیق تر میتوانید به این سایت مراجعه کنید.)

IGBT module lifespan
نمودار نرخ خرابی ماژول IGBT بر اساس زمان

با توجه به شکل بالا، خرابی IGBT ممکن است در سه ناحیه اتفاق بیافتد:
خرابی سریع IGBT بعد از شروع بکار تجهیز
خرابی IGBT ممکن است در شروع کار دستگاه یا زمان بسیار کوتاه بعد از آن اتفاق بیافتد. این اتفاق ناشی از خطای انسانی یا مشکلات ناشی از تامین قطعه اورجینال بوجود می آید. اگر خرابی دستگاه در این زمان ها اتفاق بیافتد، یعنی از شروع بکار اینورتر، درایو یا ماشین لباسشویی زمان زیادی نگذشته باشد بهتر است از قطعه نو استفاده کنیم.

خرابی IGBT بعد از مدت زمان استفاده طولانی از دستگاه
باتوجه به قسمت انتهایی نمودار، خرابی IGBT ممکن است به علت استفاده طولانی از آن بوجود آید. با توجه به اینکه از عمر مفید دستگاه سالها گذشته است بهتر است خرید IGBT استوک در دستور کار قرار گیرد.

خرابی تصادفی IGBT
با توجه به نمودار، خرابی IGBT ممکن است نه خیلی سریع و نه خیلی دیر اتفاق بیافتد. این ناحیه را در اصطلاح خرابی تصادفی می نامند. اگر خرابی در این ناحیه اتفاق بیافتد خرید IGBT باید با توجه به زمان استفاده از دستگاه و همچنین نظر مشتری صورت پذیرد.

عوامل موثر دیگر در خرید قطعه استوک یا نو

عوامل دیگری نیز در استفاده از قطعات استوک تاثیر گذار است.
موجود بودن ماژول IGBT نو
در بسیاری از موارد امکان تهیه ماژول IGBT نو در بازار داخل فراهم نیست. بنابراین از راه حل های موجود استفاده از قطعه استوک می باشد.

اورجینال بودن ماژول IGBT نو
در بسیاری از موارد IGBT نو موجود است ولی اورجینال نیست. با توجه به تجربه کاری شارالکتریک، خرید IGBT استوک اورجینال بجای قطعه نو غیراورجینال ارجحیت دارد.

ساعات کارکردی دستگاه
همانطور که در بالا اشاره شد اگر از ساعت کاری اینورتر، درایو، ماشین لباسشویی و … گذشته باشد خرید IGBT استوک کاملاً منطقی است.

استفاده از قطعات کارکرده در پروژه های دانشجویی و تحقیقاتی
خرید IGBT استوک در پروژه های دانشجویی  و تحقیقاتی کاملاً منطقی است. عموما در تحقیقات ممکن است بارها قطعه مورد نظر خراب شود. با توجه به قیمت مناسب تر قطعه کارکرده استفاده از آن کاملاً منطقی است.

used vs new igbt

ملاحظات در هنگام خرید IGBT استوک

موارد زیر در استفاده از IGBT کارکرده باید مد نظر قرار گیرد.
رضایت مشتری
در تعمیرات اینورتر، درایو، ماشین لباسشویی و … قبل از خرید IGBT استوک حتماً باید رضایت مشتری جلب شود. دلایل فنی برای مشتری توضیح داده شود. اگر مشتری همچنان اصرار در استفاده از قطعه نو دارد طبق نظر مشتری عمل کنید.

هماهنگی در استفاده از قطعات استوک
در برخی موارد، بیش از یک ماژول IGBT در اینورتر، درایو یا تجهیزات دیگر وجود دارد. در این موارد نمی توان یکی از ماژول ها نو باشد و ماژول دیگر استوک و کارکرده! این حالت بویژه در ماژول های موازی بسیار حیاتی است. در این موارد حتی اگر یکی از ماژول ها سوخته ولی ماژول دیگر سالم باشد، نظر تیم تحقیقاتی شار الکترونیک این است که ماژول سالم نیز تعویض گردد. یعنی هر دو ماژول تعویض و هر دو  نو انتخاب شوند.

اورجینال بودن قطعه
در استفاده از قطعات استوک و کارکده حتما باید اطمینان داشته باشیم که قطعه مورد نظر کاملاً اورجینال است. یعنی قطعه کارکرده و استوک باید از منبع مناسب و قابل اعتماد تهیه شود. شار الکترونیک در تامین IGBT و قطعات الکترونیک صنعتی استوک کاملاً اورجینال فعالیت دارد. می توانید براحتی از طریق لینک ثبت سفارش یا خرید آنلاین به خرید IGBT استوک اورجینال یا قطعات دیگر دسترسی داشته باشید.

تست IGBT یا ماسفت استوک قبل از مونتاژ
یکی از نکات بسیار مهم در استفاده از قطعات استوک تست آنها است. به همین دلیل حتماً و قبل از تعویض، IGBT استوک را تست اولیه نمایید.  

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید